A co tělesně postižení?

Mohou se přizpůsobit.

Téměř každý z nás má nějaký fyzický handicap, ať jsou to nemocná kolena, špatný zrak, či jiné obtíže. V konečném důsledku však ani tolik nezáleží na těchto obtížích, jako spíš na odhodlání a houževnatosti.
Mladá žena, očividně odsouzená k životu v kolečkovém křesle, byla nějak přitahována k Aikido. Dařilo se jí tak, že získala nidan a vlastní dojo.

Jeden z našich studentů, Jim Templeman, nemá horní končetiny, a přesto nás toho tolik naučil. Nikdo z nás nedokáže tak nepřekonatelné tenkan jako Jim! – neznervózňuje se snahou přitlačit ukeho na žíněnku pomocí rukou jako my ostatní.

Jim začal docházet na lekce do Ki Development a Mind and Body Coordination. Jednou večer, na začátku 2. hodiny, jsem začal vysvětlovat techniky ryokata-tori – obě ukeho ruce drží toriho gi. Vzal jsem vrchní díl gi z našeho šatníku a vybídl Jima, aby se účastnil prvních tří technik, kde není nutné používat ruce. Zbytek se zapsal do historie.

Jimovi výuku příliš nepřizpůsobujeme, ale obvykle pracuji s ním a jeho partnerem po obecné instruktáži a vysvětlení, jak používat principy vyučování "technikou hodiny" na něčem, co Jim zvládne. Nyní má 5. Kyu a připravuje se na 4. Minulý měsíc byl členem skupiny, která na místní střední škole seznamovala studenty s tím, co dokáže. Jim nás naučil mnoho o našem umění i o nás samých. Požehnání přichází v různých podobách a tvarech. Jim je jedním z našich.

George Simcox, Ki Society

Má tchýně, které je něco přes padesát, statná žena trpící úpornými bolestmi svalů, mě požádala, abych ji učila Aikido. Je to velká dáma a matka mé nejoblíbenější osoby, takže je to pro mě čest. Šly jsme do bazénu a zkoušely jsme tenkan tak, že jsme se v teplé vodě točily kolem sebe navzájem. Nedokáže se posadit seiza na suché zemi, její kolena nejsou tak silná. Ale dokáže to na schůdkách v bazénu a já jsem ji naučila, jak správně vstát, takže to může trénovat za podpory vody.
Nevím, jak dlouho nám to vydrží, ale hodně mi to dává a myslím, že "poolkido" je pro lidi s fyzickým omezením přínosem. Aspoň jako začátek!

Emily Dolan, Seidokan