Co když potřebuji studovat sebeobranu právě teď?

Začni studovat právě teď.

Do bojového umění musíte investovat spoustu času, peněz, úsilí a nadšení. Aikido vám nezajistí okamžitou sebeobranu. Stejně jako ostatní bojová umění. Ani zápis do kursu kreslení z vás okamžitě neudělá umělce.

Skvělá krátkodobá příprava k sebeobraně je proslulý Model Mugging = dril (nyní nazývaný Impact Self Defense), což obnáší intenzívní nácvik a zručnost v držení těla, reagování a technikách.Většina bojových umění, která byla rozvinuta muži a pro muže, závisí na pažích a síle horní poloviny těla. Výuka Impact Self Defense, převzatá od Americké asociace pro sebeobranu žen (AWSDA), klade důraz na silnější ženské kyčle a dolní končetiny. Příprava bere v úvahu útoky, kterým ženy často musí čelit. Výuka je však šita na míru i dětem a mužům. Vždy je kladen důraz na cvičení v těsném kontaktu s plně vycpaným útočníkem.

Přesto však dejte pozor na své vlastní silné a slabé stránky. Jako úkol si představte: kdybyste byl lupič, koho si vyberete a proč? Profesionální lupiči opakovaně uvádějí, že volba jejich oběti je silně závislá na její chůzi a držení těla.

Předurčeny jsou ženy v úzké sukni, vrávorající na vysokých podpatcích (západní verze čínského cupitání), muži potácející se neurčitým krokem, osoby netečné ke svému okolí či ty s mizerným smyslem pro osobní prostor. Pokud mají nějaké pochybnosti, útočníci prostě "prověří" potenciální cíle, aby se ujistili, že se jedná o nízké riziko, avšak prvotní selekce trvá zhruba 7 sekund a je založena hlavně na chůzi a držení těla oběti.

Ve vzorové studii byly vězňům, odsouzeným za pouliční násilí, pouštěny nahrávky lidí jdoucích po ulici, a vězni měli za úkol posoudit jejich zranitelnost. Ti, kteří byli označeni za vysoce zranitelné, měli společná následující základní kritéria.

  1. abnormálně dlouhé nebo krátké kroky
  2. zvedání a pokládání celé plosky nohy zároveň, na rozdíl od normální chůze pata – špička
  3. pohybování rukou a nohou stejné poloviny těla, namísto pravá ruka – levá noha
  4. pohyb horní poloviny těla nezávislý na dolní polovině, pohyb těla nevychází z těžiště

Nejlepší kurz sebeobrany trvající krátce a zároveň dlouho?
Uvědomění, koordinace mysli a těla, sebedůvěra.
To, co se učíme v Aikido.