Copak na velikosti nezáleží?

Ne.

Vy lidé! Kdy konečně pochopíte, že na velikosti nezáleží?

Frank "Dog" in Men in Black

Deset let jsem strávit tím, že mě Japonci, kteří vážili třetinu mé vlastní hmotnosti, kopali do zadku. Neexistuje jediný člověk, kterého bych se bál víc než všech ostatních. A velikost nebo pohlaví s tím nemá nic společného.

Terry Dobson, It’s a lot like dancing

Jednoho dne jsem obdržel lodní zásilku gekonů, což jsou malé ještěrky dlouhé asi 6 palců. Jak jsem se tak přehraboval v krabici, jeden z nich vyběhl po mé paži a zakousl se do mého krku těsně vedle karotidy (hlavní krční tepna zásobující mozek – pozn. překl.). Celý vyděšený jsem po něm chňapnul a narovnal se. Jenže opěradlo židle, na které jsem seděl, bylo prasklé.
Zvrátil jsem se dozadu, během pádu jsem kopl do krabice, takže se půl tuctu gekonů rozletělo po místnosti. Ležel jsem na zemi držíc se za krk, v marné snaze zachránit se před tou jednouncovou ještěrkou, která se na mě tak ladně přišpendlila, a které se díky tomu podařilo osvobodit své přátele.

Wiley Nelson

Aikido je pozoruhodné v tom, že na velikosti nezáleží. Samozřejmě kromě situací, kdy čím menší jste, tím větší výhodu máte. Na druhou stranu, některé techniky jsou nemotorné pro partnery s velkým výškovým rozdílem. Například shiho-nage, kdy je nutné se prosmýknout pod partnerovou paží, je opravdu složité pro vysokého člověka cvičícího s malým partnerem. Pro malého člověka je to hračka.

Rozdíly ve výšce jsou často příčinou rozdílného chápání "nahoře" a "dole". Například, hodně vysoký člověk si může myslet, že se sklání do pozice, která je stále "nahoře" pro malého člověka. Občas je nutné techniky lehce pozměnit. Při ikkyo irimi se menší z partnerů musí více soustředit na kontrolu zápěstí a prstů, čímž ovládá i paži, než se snažit o přímou kontrolu paže. Vyšší partner může techniku provádět v kleče. Přizpůsobení se těmto rozdílům je jednou z výhod cvičení s partnery různých tvarů a velikostí.