Jak je možné, že to nefungovalo? (2)

Aikido je defenzivní. Bránil ses nebo útočil?

Aikido je primárně defenzivní technika. Odvrací, neutralizuje a přesměrovává útok; výjimečně jej nabízí. Protože obránce využívá hmotnosti, energie a setrvačnosti útočníka mnohem více, než své vlastní síly, menší obránce má úžasnou výhodu – tak dlouho, jak dokáže odvracet souboj síly a hmotnosti.

Pokud vás někdo doma nebo v práci požádá, abyste mu předvedl, co to Aikido vlastně je, noví studenti obvykle řeknou: "chyť mě za zápěstí". Něco "udělají", "útočník" se to snaží odvrátit, a obvykle celá akce skončí wrestlingovým zápasem, ne Aikido. Proč?

Útočník neútočí doopravdy (nakonec, děje se to v práci a on nemá ponětí, co se bude dít, takže má trochu obavy), takže energie, se kterou bys měl pracovat, je omezená.

Kromě toho, student se snaží "provést" techniku ze svého omezeného repertoáru, místo aby využil techniku, která by byla nejvhodnější s ohledem na získanou energii.

Když útočník útok odvrací, student se snaží techniku zesílit, útočník také zesiluje – až do souboje mezi hmotností a silou.

"Opravdové Aikido techniky" vyžadují "opravdový útok". Jenže na ulici nebo na žíněnce může být jenom jeden útočník.