Je to vždy tak strašně frustrující?

Ano. A nezáleží na tom, kdo jsi.

Vracím se z tréninku, kde se mi podařilo zvládnout dobře sotva 3 útoky během dvou hodin. Nejen, že mám pocit, že jsem se vlastně nic nenaučil, ale naopak, zapomněl jsem věci, které jsem už jednou znal (třeba nikyo, které jsem úspěšně prováděl před lety během své jujutsu kariéry, ale teď se s ním nedokážu vypořádat). Je každý tak vytočený, když začíná, nebo je to tím, že se to někteří lidé prostě nenaučí?

Paul Gowder, Ki Society

Výborně! Jste na správné cestě! Pokročilí studenti tvrdí tu samou věc. Existují lidé, kteří se to prostě naučí? Pouze ti, kteří to vzdají. Někdy jsou to sportovci, kterým jde jakýkoli sport už od narození. Ti nemohou uvěřit, že Aikido může být tolik odlišné, což může být důvodem našeho tíhnutí spíš k želvám než ke gazelám. Bývalé želvy jsou nyní výbornými Aikidoky, protože vytrvají, zatímco ostatní atletičtější a koordinovanější typy prchají v zoufalství. Sláva a krása, rytmus a proud, které vidíme u starších studentů jsou důsledkem let her a tance na žíněnce – vracejí se, zatímco ostatní už nepřicházejí. Odsunuli jste klasický balet na vedlejší kolej. Nemůžete se potom divit, že po několika měsících tréninku nejste schopni tančit v Carnegie Hall. Pamatujte na starý vtip o ztraceném turistovi, který se ptá starého muže na ulici, jak se dostane do Carnegie Hall: "Trénuj! Trénuj!"

Plakát visící na stěně našeho dojo už spoustu let znázorňuje malé dítě opatrně stavící věž ze svých prvních kostek. Nápis hlásá: "Expert v čemkoli byl také kdysi začátečníkem." Častokrát studenti odcházejí ze žíněnky, jdou k tomuto obrázku, dlouze se na něj dívají, zhluboka se nadechnou, otočí a vracejí se zpět k tréninku. Vím to, protože jsem byl jedním z nich.

Prostě pokračujte v práci a naučíte se. Momentálně vám mohu zaručit, že jste se naučili víc, než si myslíte a právě nyní můžete pomoci novým, zaskočeným lidem, kteří vcházejí do dveří. Budou se ptát na věci, na které umíte odpovědět.

(Otec) Je mu něco přes padesát a asi rok se učí Tae Kwon Do. Vracívá se z tréninků a vypráví mi, že má problémy s některými technikami, takže řekl učiteli, že je nemůže dělat, protože je příliš starý! A jak byl překvapený, když na něj učitel křičel. Byl jsem ohromený. Hlavním a jediným důvodem, proč jsem se začal učit Aikido, bylo naučit se Aikido. Kdybych věděl, jak na to, rovnou bych učil! Předpokládám, že někteří lidé uvažují v tom smyslu, že pokud nejsi talent "od přírody", nemůžeš se to naučit, což je nesmysl, který musí být vymýcen z kolektivního smýšlení.

K. A. D.