Když nestuduješ Aikido kvůli sebeobraně, proč vlastně?

Protože to není všechno.

Když jsem byl ve 3. ročníku divadelní školy, dostali jsme nového učitele hlasového projevu. Uspořádal individuální sezení s jednotlivými studenty, aby zhodnotil jejich práci s hlasem. Šel jsem dovnitř a předvedl svůj plný, hluboký a zvučný divadelní projev. Nádherně posazený a tak. Podíval se na mě a povídá: "No, je to velmi pěkné, Philipe. A co dalšího ještě umíš?" Tuhle větu jsem si vzal za vlastní a stala se jedním z mých mott.

Philip Akin, Aikido Yoshinkai Canada

Lidé, kteří se věnují Aikido déle než rok, zřídka obětují tolik času pouze kvůli jeho "využití na ulici".Bylo to na seznamu jejich cílů, ale ne na úplném vrcholu. A nyní je to až u dna a těsně před myšlenkou tento cíl úplně opustit. Takže proč vlastně studují? Z mnoha důvodů.
Naprosto se liší od všeho, co dělám, a já často potřebuji postrčit z vyjetých kolejí. Jsou to určité aspekty, které nedokážu vysvětlit, a já miluji skládačky.
Zjistil jsem, že mi základní principy přinášejí uspokojení. Perfektně se doplňují s mými názory na svět, které kladou důraz na jednoduchost a zároveň komplexnost.
Můžu se věnovat jakémukoli cvičení kromě výmyslů jako jsou cyklistické trenažéry či pohyblivé elektrické chodníky.
Věci, které jsem se naučil v dojo dokážu využít i v ostatních oblastech mého života, včetně komunikace s nadřízeným, absolvování operace, otevírání těžkých dveří, udržení stability na ledu a při pádu ze schodů, aniž bych si ublížil (natož udělal modřinu!).
Jsem obklopen partou lidí, pro které je pobyt v dojo radostí a odpočinkem. Jsou přátelští, veselí, pomáhají si navzájem a zajímají se nejméně o jednu stejnou věc jako já: o Aikido!

Michael Bartman, Ki Society