Může vůbec žena přemoci muže?

Ano.

Většina mých Aikido hrdinů měřila 5‘4‘‘, vážila kolem 130 liber (163cm/59kg – pozn. překl.) a překročila již 65. rok věku. Naše kamarádka Vicky měří 4‘9‘‘ a svalnatého vězeňského dozorce dokázala odhodit tak, že se ptal, zda se teď může ucházet o body do frequent flyer programu.

Jim Baker, Aikikai

Často slýchávám muže zaníceně diskutující o nějakém střetnutí s protivníkem, který "musel být těžší aspoň o 20 liber a nejméně o 2 palce větší", jejichž posluchači vážně přikyvují v porozumění a sympatii. Je zvláštní slyšet ohromného, silného chlapíka, který si dělá starosti o pár palců a liber, zatímco ženy, které byly napadeny muži mnohem většími a těžšími, jsou často terčem opovržení jen proto, že údajně nedokázaly říci dost pevně "Ne". V Aikido se role obracejí. Aikido využívá útočníkovu hmotnost, setrvačnost, sílu a energii takovým způsobem, že lidé menší postavy mají výhodu. Může se to zdát nemožné, ale je to pravda.

Moje nejoblíbenější Aikidoka v těsných limitech Aikido je Vicky Chiang. Je to čínská Kubánka, která má sandan, rve se jako O-Sensei, dělá účetnictví, vyučuje reiki, váží 80 liber, měří 4‘9‘‘, a před mýma očima vyřídila vězeňského strážce z Rikers Island, který zdvihne 300+ a který se rozhodl studovat Aikido. On s tím nemohl vůbec nic dělat. A ona se celou dobu usmívala. Po pátém pádu přišel za mnou:
"Viděl jsi to?"
"Ano, Miku, viděl."
"Já jsem letěl!"
"Jó, Miku, máš pravdu."
Vrátil se a ona ho zase dostala.

Občas mi její hrůzu nahánějící irimi-nage připomene historku, kterou mi jednou vyprávěl Hal.
Vyprávěl o dlouhých pádech, trvajících nekonečně dlouho, které následovaly po hodech Sugano Senseie, kdy začal mít pocit, že podlaha prostě neexistuje, že je na cestě do pekla a že bude padat už navždy; a když se dotkl žíněnky, málem ji políbil, tak moc byl rád, že tam je.

Wendy Gunther, Aikikai