"Oh, on prostě spadl díky ní."

Na začátku lekce váš instruktor…sjede krátkou vzdálenost dolů z kopce, jenom k místu, kde se kopec příkře svažuje, a elegantně zastaví, což na první pohled vypadá až příliš snadně. A taky to JE příliš snadné (pro něj), protože někde pod oblečením nosí antigravitační zařízení. Všichni výborní lyžaři ho nosí. Snad nevěříte, že se skokani na lyžích mohou odlepit od těch legračních vysokých ramp a jen tak se snášet k zemi, aniž by se rozbili na kousíčky velikosti ořechu. Nebo věříte?
- Dave Barry

Hod v Aikido může vypadat tak nepravděpodobně a neuvěřitelně hladce a nenuceně, že snadno uvěříte, že je pouze předstíraný. Jenže není. Je to fyzika.

Fyzikální zákony jsou v Aikido školách striktně zakořeněny, stejně jako při jízdě na motorce nebo na sjezdovce. Jestli jste někdy byli lyžařem – začátečníkem, víte, díky bolestivým zkušenostem, jak zničující mohou zákony fyziky být. Když někdo říká, že útočník spadl "díky" Aikidokovi, je to stejné jako tvrzení, že lyžař – začátečník spadl "díky" kopci. Zkušenější cyklista či lyžař už se tyto síly naučil využívat; lehké přesunutí váhy nebo změna pozice dokáže odvrátit náraz do stromu či zabránit nekontrolovatelnému sjezdu. Vynikající lyžař letící po sjezdovce je téměř nepředstavitelným pro frustrovaného začátečníka, stejně jako vynikající Aikidoka letící přes žíněnku – jenže ani jeden z nich nic nepředstírá.

Lyžování je opravdové, jízda na motorce také. Dokud budou sjezdovky pokryty těly padajících a frustrovaných začátečníků, dokud budou motorkáři padat ze svých strojů, dokud budou Aikidisté uznávat zákony fyziky i světa, Aikido bude opravdové.