Slyšel jsem, že trvá 6 měsíců až rok, než je Aikido prakticky využitelné jako sebeobrana, a více než 4 roky, než je člověk úspěšný...

... Což je typicky lidské uvažování.

Přemýšlej o tom. Zná člověk po dvou letech studia tolik, jako člověk po čtyřech letech? Co na to říká pracovní poptávka?

Když se chceš naučit vařit, jak dobrý budeš po šesti měsících? Slušný, ale nikdo tě nezaměstná v kuchyni čtyřhvězdičkového hotelu, nebo ano? S pouhou šestiměsíční zkušeností tě nikdo nenajme ani abys obsluhoval mikrovlnku v místní jídelně, protože 6 měsíců studia z tebe ještě nedělá profesionála.

Pokud se chceš naučit opravovat stará auta, střílet na asfaltové holuby nebo rozběhnout obchod, jak dobrý budeš za 6 měsíců?

Člověku zabere alespoň 4 roky, aby se stal trochu kompetentním ve většině činností, a teprve o několik let později může dosáhnout určitého stupně mistrovství. (V Aikido, protože je mnohem komplexnější, třeba jako balet či profi basketbal, to trvá ještě o několik let déle.) Jenže všichni si představujeme, že sebeobrana nám půjde mnohem rychleji než jiná lidská snažení. Proč? Protože bychom ji mohli potřebovat dříve? Hej, slyším Madam Realitu, kterak se nám posmívá!

Co si pomyslíš, až uslyšíš, že jsem přišel na lékařskou fakultu a povídám: "Říkáte, že získám titul MUDr. za 4 roky, ale MediQuick University mi ho nabízí za 3 roky. Můžete mi slíbit, že mi ho dáte za 2,5 roku?" Potom, když mě tvoje HMO (Organizace pro udržení zdraví – pozn. překl.) určí proti tvé vůli za tvého osobního lékaře, jakou budeš mít asi radost, až zjistíš, že jsem svůj titul získal za 2,5 roku a zamířil jsem rovnou do praxe?

Proč by mělo být získání černého pásku tak odlišné? V jakémkoli umění?

Trvá několik let, než budeš dobrý v Aikido, stejně jako to trvá v basketbalu, lyžování, řízení letadla či studiu jazyka.

Je to proto, že Aikido je skutečné.

Dr. Wendy Gunther, Aikikai