Materiály

Aikido a jeho vliv na člověka

Ivo Toman

Touto prací chci především v ucelené formě ukázat, jaký je vliv aikido na člověka a společnost, a vysvětlit, proč bychom měli cvičit aikido. Nejedná se zde ovšem pouze o vymezení určitých skutečností. Chtěl jsem přiblížit podstatu a smysl aikido, aby si tak každý mohl učinit vlastní představu o tom, jaké aikido je a v čem by mu mohlo pomoci.

Práce je ve formátu PDF přiložena k článku.

Paměti Mistra

Citace Ósenseie

Protože není rozdílu mezi ai (soulad) a ai (láska), rozhodl jsem se pojmenovat mé jedinečné budó aikidó. Ačkoliv slovo "aiki" je již starého data, význam slova užívaného v minulosti bojovníky se od mého zásadně liší.

Aiki není způsob jak bojovat nebo porazit nepřítele. Je to způsob, jak uvést svět v soulad a vytvořit ze všech lidských bytosti jednu rodinu.

Cesta

Franck Noel

Snad každý ví, že Aikido je DO: cesta, stezka, trasa, pouť. Aikidoka je tedy poutník. Dělat Aikido pak znamená po té cestě jít.

Toto chápání je určitě trochu zjednodušené, neboť v DO je také obsažena myšlenka pravidla, principu, pořádku: přesněji se tedy jedná o hledání principů podle jich samotných.

Ale nechme se nést, unášet tou původní myšlenkou cesty…

Cesta, cíl, návrat…

Je Aikidó bojové umění?

Henry Ellis

Jsem si jist, že při prvním pohledu na titulek článku bude spousta Aikidistů naštvaných. Budou mít pocit, že je to útok na důvěryhodnost Aikidó od někoho, kdo cvičí jiné bojové umění. Ale jsou úplně mimo, protože Aikidó cvičím již od roku 1956. A před tím jsem cvičil Judo v Kenshiro Abbe School of Budo, studoval jsem Karate u Harada senseie a Kendo s Tomio O´Tani senseiem. Takže mám pocit, že k tomu mohu něco říct.

Rozhovor s Moriheiem a Kiššomaru Uešibou

B: Mohl byste prosím říct něco o principech aikidó. Veřejnost považuje aikidó za něco záhadného jako třeba nindžucu, protože jste porazil obrovité soupeře s neuvěřitelnou rychlostí a jste schopen zdvihnout předměty vážící několik stovek kilogramů. Ósensei: Ono se to záhadným jenom zdá být. V aikidó využíváme sílu protivníka, takže čím víc síly protivník použije, tím je to pro nás jednodušší.

Proč ukemi?

Cath Davies

Jako začátečníky vás může zaujmout, proč mnoho pokročilých je tolik dychtivých přijmout ukemi od hostujícího Shihana. Jak může být někdo tak hloupý? Vypadá to opravdu drsně!! Chtěla bych připomenout, že zkusit techniku na vlastní kůži je úplně jiný zážitek než pouhé pozorování. Samozřejmě, některé věci vidíte, až když vám dojde, co jste zapomněli udělat, a doufáte, že se vám podaří přistát ještě před tím, než narazíte do zdi, ale nic se nevyrovná pocitu energie a získávání fyzického pochopení toho, odkud energie prýští.

Konstruktivní a kontraproduktivní využití odporu v tréninku

David Alexander

Aikido je zpravidla spojováno s technikou ki-no-nagare, takže někteří lidé k tréninku přistupují výhradně jako k taneční technice. Osobně považuji za nešťastné, že je všeobecně rozšířená koncepce Aikido založena na tomto pojetí. Abych citoval pasáž z knihy napsané mým učitelem, Morihiro Saito Senseiem (9. dan), nazvané Tradiční Aikido (Traditional Aikido), svazek 5., strana 36." Aikido je všeobecně považováno za reprezentanta otáčivých pohybů. Naproti tomuto tvrzení je Aikido, ve své Ki formě, nelítostným uměním zasahujícím přímo centrum odporu."

Nebojujeme

George Simcox

Během jedné z mých cest jsem vedl skupinu a přišla řeč i na boj, což jsem komentoval slovy: "Aikidoka nebojuje." Někteří z vás se teď mohou ptát: "Když mi Aikido nepomůže v boji, tak proč ho vlastně studuji?" A to je fér otázka. Pojďme tedy najít odpověď.

Hakama a její význam

Saotome Micugi

Když jsem byl jako učideši (žák uvnitř pozn.překl.) u Ósenseie, bylo po všech vyžadováno, aby nosili při cvičení hakama už od první chvíle, kdy vstoupili na tatami. Žádná omezení týkající se druhu hakama nebyla, takže v dódžó se to hemžilo barvami. Byly k vidění hakama všech druhů, barev i kvalit od hakama na kendó přes pruhované hakama na japonský tanec po drahé hedvábné hakama zvané sendai hira. Dokážu si představit, že spoustu začínajících studentů nenapadlo nic lepšího než si vypůjčit dědečkovu drahou hakama, která se měla nosit jen při zvláštních příležitostech nebo obřadech a prodřeli jí kolena při cvičení v suwariwaza.

Etiketa

Zde naleznete jeden z pohledů na etiketu v dódžó.
Subscribe to Materiály